top of page

Ses Maskeleme 101

Ses maskeleme, gürültüye bağlı dikkat dağınıklığını azaltmak, konuşma gizliliğini sağlamak ve ofis konforunu arttırmak için arka plan gürültüsünün eklenmesidir

Ofisinize Neden Ses Maskeleme Sistemi Kurdurmalısınız?

OFİS
GÜRÜLTÜSÜNÜ
AZALTIN

5 Metre ötedeki konuşmalar arka plan sesleri içerisinde kaybolarak çalışanlarınız işlerini daha kolay konsantre olacaktır.

KONUŞMA
GİZLİLİĞİNİ
KORUYUN

Çalışanlarınız, sesleri aynı ortam içerisinde bulunan diğer kişiler tarafından ve yan odalardan işitilmeyeceği için daha rahat
bir şekilde konuşabilirler.

OFİS

AKUSTİĞİNİ

İYİLEŞTİRİN

Ses maskeleme ne çok gürültülü ne de
çok sessiz ama tam dengeli ve rahat bir akustik ortam oluşturmanızı sağlar.

Ses Maskeleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Ses maskeleme insan konuşma frekansını kapsayan ve konuşma gizliliği sağlayan arka plan gürültüsüdür.

Sanılanın aksine ortama gürültü eklemek o alanı daha sessiz hale getirmektedir. Eklenen ses insan konuşma seslerini daha az anlaşılır hale getirmektedir. Etrafınızdaki insanların ne konuştuğunu anlamadığınızda ortam sizi daha az rahatsız edecek ve aslında o kişilerin orada olduğunu bile farketmeyeceksiniz.

Ses maskeleme sisteminde ortama eklenen arka plan gürültüsü ortamdaki konuşma seslerini daha az anlaşılır bir hale getirdiğinden etrafınızdaki kelimeler sizi daha az rahatsız edecektir.

 

Ses maskeleme sisteminde ortama eklenen gürültü hava akış sesine benzemektedir ve insan konuşma frekans spektrumunu kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Ses maskeleme sistemi ortamdaki tüm konuşma seslerini yok etmez ancak insanların algı yarı çapını daraltarak etraftaki seslerden daha az rahatsız olmasını sağlar ve dikkatinin dağılmasını engeller. 

SES MASKELEME KAPALI
SES MASKELEME AÇIK

Ses Maskeleme'nin Beyaz Gürültüden Farkı Nedir?

white_noise_sound_masking_chart_transpar

Ses maskeleme genellikle "beyaz gürültü" olarak adlandırılmaktadır ancak sol tarafta gördüğünüz tablodan da anlaşılacağı üzere beyaz gürültüye ait eğri ses maskeleme de kullanılan sesten daha farklı bir frekans yanıtına sahiptir. 

Beyaz gürültünün aksine, ses maskeleme sistemi insan konuşma frekans spektrumundadır ve ortamda bulunan bireyleri rahatsız etmez. Sistem kurulduğu ortama göre gerekli ayarlamaları yapıldığında ses maskeleme arka plan içerisinde kaybolacak ve o ortamda konuşulanları daha zor işitilebilir ve anlaşılabilir bir hale sokacaktır.

 

Ses maskeleme de kullanılan bu özel uyaranın aksine beyaz gürültü kullanılsaydı ortamda bulunan insanlar AM Radyo statiğine benzeyecek bu sesten daha fazla rahatsız olurdu. Beyaz gürültü insan konuşma sesini kapsıyor gibi görünsede içerisindeki farklı frekans bileşenlerinden dolayı insanları rahatsız etmektedir. 

Ses Maskeleme Sistemi Nerelerde Kullanılır?

bottom of page